Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Marianne Westman

(Sverige, 1928-2017)
Marianne Westman
(Sverige, 1928-2017)

MARIANNE WESTMAN, SERVIS, 30 delar, porslin, "Mon amie", Rörstrand 1950-1987.

12 koppar, ø 8,5 cm, med fat.
6 st assietter ø 17,5 cm
10 st assietter ø 19 cm
Runt serveringsfat ø 24,5 cm
Rektangulärt serveringsfat, längd 28 cm.
Två fat utan kopp medföljer.

Smärre slitage.

Formgivare

Formgivaren, keramikern och textildesignern Marianne Westman (f. 1928) anses vara en av Sveriges främsta formgivare inom hushållsporslin. Efter studier på Konstfack fick hon fast anställning på Rörstrands porslinsfabrik. Där utvecklade hon porslinsserierna Mon Amie och Picknick, som numera anses vara moderna klassiker.

Under några år på 1970-talet arbetade Marianne Westman på Skrufs glasbruk, där hon gjorde ostbrickorna Provence och serien Le Chef. Mellan 1972 och 1993 frilansade hon på olika porslinsfabriker i Bayern i Tyskland och gjorde serviserna Kristina och Falun.

Klubbat pris
300
3 078
349
Utropspris
500 EUR
Budhistorik (5 bud)
31 jul 2018 22:44
300 EUR
31 jul 2018 21:03
280 EUR
31 jul 2018 18:58
260 EUR
26 jul 2018 20:08
40 EUR
25 jul 2018 18:38
30 EUR

Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13