HERTHA BENGTSSON, servisdelar, 73 delar porslin, "Koka blå", Rörstrand, i produktion 1956-1988.
Bestående av:
16 mattallrikar, diameter 24 cm
13 djupa mattallrikar, diameter 20,5 cm
12 assietter, diameter 19 cm
12 assietter, diameter 17,5 cm
11 kaffekoppar med fat
2 djupa upplägggningsfat, längd 23,5 - 28 cm
2 serveringsfat, längd 32 - 40,5 cm
1 rund serveringsskål, diameter 19 cm
2 runda uppläggningsfat, diameter
17 cm
1 kanna, höjd 14
1 karott med lock, höjd 13 cm
Smärre kantnagg. En extra kaffekopp medföljer. Smärre slitage.