1073004

HERTHA BENGTSSON, servisdelar, 73 delar porslin, "Koka blå", Rörstrand, i produktion 1956-1988.

Bestående av:
16 mattallrikar, diameter 24 cm
13 djupa mattallrikar, diameter 20,5 cm
12 assietter, diameter 19 cm
12 assietter, diameter 17,5 cm
11 kaffekoppar med fat
2 djupa upplägggningsfat, längd 23,5 - 28 cm
2 serveringsfat, längd 32 - 40,5 cm
1 rund serveringsskål, diameter 19 cm
2 runda uppläggningsfat, diameter
17 cm
1 kanna, höjd 14
1 karott med lock, höjd 13 cm

Konditionsrapport

Smärre kantnagg. En extra kaffekopp medföljer. Smärre slitage.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Maria Ribeiro

    Maria Ribeiro

    maria.ribeiro@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 5 000 SEK

    Slutpris

    12 000
    1 166 EUR
    1 321 USD

    Budhistorik (39 bud)
    6A11 aug 16:1612000SEK
    511 aug 16:1612000SEK
    6A11 aug 16:1511500SEK