Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Rosenthal

(Tyskland, Född 1879)
Rosenthal
(Tyskland, Född 1879)

TALLRIKAR, 6 st, porslin, Médaillon Méandre d'Or, Ikarus, Versace för Rosenthal.

Vitglaserade med meanderbård samt maskaron. Diameter 23 cm.

Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
25 000
S
E
K
2 437
E
U
R
2 831
USD
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (34 bud)
10
5 aug 2018 20:51
25 000 SEK
9
5 aug 2018 20:50
24 000 SEK
10
A
5 aug 2018 20:50
23 000 SEK
9
5 aug 2018 20:50
23 000 SEK
10
5 aug 2018 20:49
21 000 SEK
9
A
5 aug 2018 20:49
20 000 SEK
10
5 aug 2018 20:49
20 000 SEK
9
5 aug 2018 20:45
16 500 SEK
10
A
5 aug 2018 20:45
16 000 SEK
9
5 aug 2018 20:45
16 000 SEK
10
5 aug 2018 20:34
15 500 SEK
9
A
5 aug 2018 20:34
15 000 SEK
9
5 aug 2018 19:22
14 500 SEK
10
A
5 aug 2018 19:22
14 000 SEK
10
5 aug 2018 19:18
12 500 SEK
9
A
5 aug 2018 19:18
12 000 SEK
9
A
5 aug 2018 19:18
7 200 SEK
10
5 aug 2018 19:18
7 000 SEK
9
5 aug 2018 19:16
4 200 SEK
10
A
5 aug 2018 19:16
4 000 SEK
10
5 aug 2018 18:13
3 200 SEK
9
5 aug 2018 18:02
3 000 SEK
8
A
5 aug 2018 18:02
2 800 SEK
8
5 aug 2018 16:16
2 000 SEK
7
A
5 aug 2018 16:16
1 900 SEK
7
3 aug 2018 21:44
1 600 SEK
5
2 aug 2018 8:16
1 500 SEK
6
31 jul 2018 23:54
1 300 SEK
3
31 jul 2018 19:31
1 200 SEK
5
30 jul 2018 22:55
1 000 SEK
4
29 jul 2018 10:09
450 SEK
3
28 jul 2018 18:22
400 SEK
2
28 jul 2018 10:58
350 SEK
1
28 jul 2018 0:06
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Jessica Löfgren
Stockholm
Jessica Löfgren
Värderare
+46 (0)727 43 08 79

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice