Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Rörstrand

(Sverige, Grundat 1726)
Rörstrand
(Sverige, Grundat 1726)

SERVISDELAR, 45 delar, flintgods, "Fågel blå", Rörstrand, 1980-tal.

Bestående av:
14 tallrikar, diameter 23,6 cm (en med krackelyr).
2 ovala serveringsfat, längd 27-31,4 cm.
2 ovala skålar, längd 22,7 cm.
1 fat, diameter 17,5 cm.
1 tallrik, diameter 27,3 cm.
1 kanna, längd 15,5 cm.
12 fat, diameter 21 cm.
12 djupa fat, diameter 21 cm (en med nagg).

Slitage, smuts, en med krackelyr, en med nagg.

Formgivare

Den keramiska fabriken Rörstrand grundades 1726 i Stockholm och har i snart 300 år varit en av de ledande fabrikerna i Sverige. I början tillverkades främst fajanser med blå underglasyr från förebilder i Delft och Rouen. På 1890-talet inleddes en tradition av att anlita konstnärliga medarbetare för att designa servismönster. Kända formgivare genom tiderna har varit Louise Adelborg, Edward Hald, Gunnar Nylund, och Hertha Bengtsson. Oförglömliga serviser som "Swedish Grace", ”Mon amie” och "Blå eld" finner än idag sin plats i svenska hem.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 200
S
E
K
304
E
U
R
349
USD
Utropspris
2 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (27 bud)
11
8 aug 2018 13:14
3 200 SEK
12
A
8 aug 2018 13:14
3 000 SEK
12
8 aug 2018 13:12
2 800 SEK
11
8 aug 2018 13:09
2 600 SEK
10
A
8 aug 2018 13:09
2 400 SEK
10
8 aug 2018 12:55
2 200 SEK
9
A
8 aug 2018 12:53
2 000 SEK
10
8 aug 2018 12:53
1 900 SEK
9
8 aug 2018 6:34
1 800 SEK
6
7 aug 2018 18:23
1 700 SEK
4
7 aug 2018 15:44
1 600 SEK
6
A
7 aug 2018 14:41
1 500 SEK
8
7 aug 2018 14:41
1 400 SEK
6
A
7 aug 2018 14:41
1 300 SEK
8
7 aug 2018 14:41
1 200 SEK
6
A
7 aug 2018 12:45
1 100 SEK
7
7 aug 2018 12:45
1 000 SEK
6
6 aug 2018 23:01
700 SEK
4
6 aug 2018 9:33
650 SEK
5
5 aug 2018 21:19
600 SEK
4
5 aug 2018 21:18
550 SEK
2
A
5 aug 2018 21:17
500 SEK
4
5 aug 2018 21:17
500 SEK
2
A
3 aug 2018 21:08
450 SEK
3
3 aug 2018 21:08
400 SEK
2
2 aug 2018 11:54
350 SEK
1
1 aug 2018 19:59
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation