Kan inte nå servern

Vicke Lindstrand

(Sverige, 1904-1983)
Vicke Lindstrand
(Sverige, 1904-1983)

VICKE LINDSTRAND, glasservis, 100 delar, "City", Kosta, 1900-talets andra hälft

11 rödvinglas 16 cm
12 vitvinsglas 13,5 cm
11 champagneglas 16,5 cm
10 selterglas, 8 cm
11 drinkglas 13,5 cm
13 snapsglas 10 cm
9 likörglas 6,5 cm
11 shotglas, 8,5 cm
12 sherryglas 10 cm

Smärre slitage. Limrester från etikett.

Formgivare

Vicke (Viktor) Lindstrand, glaskonstnär, illustratör, textilkonstnär och keramisk formgivare. Han var verksam vid Orrefors 1928-41, där han formgav glas i klassiska former med graverad dekor, till Stockholmsutställningen 1930 visades en liten serie målat, figurativt glas. Under 1930-talets kom det graverade och optikblåsta glaset med kraftfulla figurer. Inför världsutställningen i Paris 1937 började man arbeta med ett mer tjockväggigt glas och Lindstrand kom därmed att förnya graalglaset, han arbetade tillsammans med Edvin Öhrström fram det tjockväggiga arielglaset, som var en ny teknik. Vicke Lindstrand var sedan konstnärlig ledare vid Upsala-Ekeby 1942-50, därefter verksam som konstnärlig ledare vid Kosta glasbruk 1950-73 där han formgav fantasifullt både servis- som konstglas.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 800
S
E
K
335
E
U
R
350
USD
Utropspris
1 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (33 bud)
12
8 aug 2018 14:09
3 800 SEK
13
8 aug 2018 14:08
3 600 SEK
12
A
8 aug 2018 14:08
3 500 SEK
12
8 aug 2018 14:02
2 800 SEK
10
8 aug 2018 13:57
2 600 SEK
9
8 aug 2018 13:54
2 400 SEK
10
8 aug 2018 13:42
2 200 SEK
11
8 aug 2018 13:36
2 000 SEK
10
8 aug 2018 13:31
1 900 SEK
11
8 aug 2018 13:23
1 800 SEK
10
8 aug 2018 13:15
1 700 SEK
11
8 aug 2018 13:13
1 600 SEK
10
8 aug 2018 12:54
1 500 SEK
6
7 aug 2018 21:21
1 400 SEK
8
7 aug 2018 19:12
1 300 SEK
7
A
7 aug 2018 19:11
1 200 SEK
8
7 aug 2018 19:11
1 200 SEK
7
A
7 aug 2018 7:45
1 100 SEK
9
7 aug 2018 7:45
1 000 SEK
7
A
7 aug 2018 0:48
950 SEK
8
7 aug 2018 0:48
900 SEK
7
5 aug 2018 20:06
850 SEK
6
A
5 aug 2018 20:06
800 SEK
6
3 aug 2018 23:22
750 SEK
4
A
3 aug 2018 23:22
700 SEK
4
A
3 aug 2018 12:09
651 SEK
5
3 aug 2018 12:09
601 SEK
4
2 aug 2018 23:26
551 SEK
3
A
2 aug 2018 23:26
501 SEK
4
2 aug 2018 23:26
500 SEK
3
2 aug 2018 11:59
400 SEK
2
2 aug 2018 11:01
350 SEK
1
1 aug 2018 20:00
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.