Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Tapio Wirkkala

(Finland, 1915-1985)
Tapio Wirkkala
(Finland, 1915-1985)

TAPIO WIRKKALA, kaffeservis, 25 delar, porslin, "Variation", Rosenthal Studio-linie, formgiven 1962.

Bestående av:
1 kaffekanna med lock, höjd 22 cm.
6 kaffekoppar med svarta fat.
1 sockerskål.

En kopp med litet kantnagg. Lock till sockerskål saknas. Två extra kaffefat medföljer.

Formgivare

Det internationella genombrottet för finsk design på 1950-talet är till stor del Tapio Wirkkalas (1915–1985) förtjänst, en exceptionellt produktiv konstnär som behärskade nästan vilket material som helst och formgav både bruks- och unika föremål.

Tapio Wirkkalas mångsidighet baserades sig på stor skicklighet inom hantverk, vilket gjorde att han hade kunskapen att använda sig av många olika material. Wirkkala tog examen som finsnickare från Centralskolan för konstflit år 1936, och efter kriget började han få anseende som en pionjär inom glas- och silverkonst tack vare framgångar i olika designtävlingar. En av Wirkkalas viktigaste samarbetspartner inom tillverkningen av silverföremål var Kultakeskus, vars produktion han förnyade på 1950-talet. Under det tre decennier långa samarbetet med Kultakeskus formgav Wirkkala ett stort antal föremål, av vilka många var smidda för hand.

Tapio Wirkkala arbetade för flera företag med både serietillverkning och unika verk. Trots en mångfald av designuppdrag var vissa teman återkommande i hans produktion. En stor inspirationskälla för Wirkkalas verk var naturen i Lappland, där han bodde en stor del av året med sin familj. Den upptagna konstnären valde under inga omständigheter bort sina vistelser i Lappland, dit han regelbundet drog sig tillbaka för att undersöka och låta sig inspireras av naturen. Is- och snöformationer blev utgångspunkterna för många glasföremål medan båtar och blad inspirerade flera silverföremål, så som silverskålen TW9 som tillverkades av Kultakeskus som beställningsarbete.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 800
S
E
K
175
E
U
R
204
USD
Utropspris
2 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (18 bud)
5
18 aug 2018 21:44
1 800 SEK
4
18 aug 2018 21:42
1 700 SEK
5
18 aug 2018 21:41
1 600 SEK
4
18 aug 2018 21:41
1 500 SEK
5
18 aug 2018 21:40
1 400 SEK
4
A
18 aug 2018 21:40
1 300 SEK
5
18 aug 2018 21:40
1 200 SEK
4
18 aug 2018 21:32
1 100 SEK
1
A
17 aug 2018 15:17
1 000 SEK
3
17 aug 2018 15:17
952 SEK
1
12 aug 2018 23:31
601 SEK
2
A
12 aug 2018 23:31
551 SEK
2
12 aug 2018 21:49
550 SEK
1
A
12 aug 2018 21:48
500 SEK
2
12 aug 2018 21:48
452 SEK
1
A
12 aug 2018 21:48
402 SEK
2
12 aug 2018 21:48
352 SEK
1
12 aug 2018 19:48
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.