HENRIK THOR-LARSEN, fåtölj med fotpall "Ovalia", Torlan, Staffanstorp 1960-70-tal.

Vit glasfiberarmerad plast och aluminium, originalklädsel i röd velour, signerad av Henrik Thor-Larsen under sitsen.

Ålders- och bruksrelaterat slitage, skalet lite matt och gulnat, klädseln med små skador.

Proveniens

Henrik Thor Larsen.

Modellen formgiven år 1968.

Klubbat pris
32 000
2 824
2 947
Utropspris
40 000 SEK
Budhistorik (8 bud)
4 jul 2018 21:01
32 000 SEK
4 jul 2018 13:51
31 000 SEK
3 jul 2018 15:01
30 000 SEK
2 jul 2018 16:51
22 000 SEK
2 jul 2018 14:30
14 500 SEK
29 jun 2018 12:55
14 000 SEK
27 jun 2018 6:35
11 000 SEK
26 jun 2018 19:27
7 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77