1061362

MATBORD, Westbergs Möbelfabrik, 1950-tal.

Rektangulär skiva fanerat med teak på kopplade ben. Två iläggskivor à 45 cm. Längd 146 cm, bredd 80 cm, höjd 74,5 cm.

Jämför liknande modell 570-019, formgivet av David Rosén för A/B Nordiska Kompaniets verkstäder.

Konditionsrapport

Slitage, ställvis hård. Märken. Fläckar. Iläggskiva med skador.

Modellen utställd på 1952 års Önskehem-utställning i Malmö.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Magdalena  Wiberg

    Göteborg

    Magdalena Wiberg
    Värderare (vikarie)

    magdalena.wiberg@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 3 000 SEK

    Slutpris

    1 500
    147 EUR
    169 USD

    Budhistorik (3 bud)
    318 jul 2018 22:071500SEK
    Acceptpris på 1 500 SEK uppnåddes
    218 jul 2018 21:121000SEK
    117 jul 2018 18:46500SEK