MATBORD, Westbergs Möbelfabrik, 1950-tal.

Rektangulär skiva fanerat med teak på kopplade ben. Två iläggskivor à 45 cm. Längd 146 cm, bredd 80 cm, höjd 74,5 cm.

Slitage, ställvis hård. Märken. Fläckar. Iläggskiva med skador.

Modellen utställd på 1952 års Önskehem-utställning i Malmö.

Jämför liknande modell 570-019, formgivet av David Rosén för A/B Nordiska Kompaniets verkstäder.

Klubbat pris
1 500
132
138
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
18 jul 2018 22:07
1 500 SEK
18 jul 2018 21:12
1 000 SEK
17 jul 2018 18:46
500 SEK