1061362

MATBORD, Westbergs Möbelfabrik, 1950-tal.

Rektangulär skiva fanerat med teak på kopplade ben. Två iläggskivor à 45 cm. Längd 146 cm, bredd 80 cm, höjd 74,5 cm.

Jämför liknande modell 570-019, formgivet av David Rosén för A/B Nordiska Kompaniets verkstäder.

Konditionsrapport

Slitage, ställvis hård. Märken. Fläckar. Iläggskiva med skador.

Modellen utställd på 1952 års Önskehem-utställning i Malmö.

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Magdalena  Wiberg

    Göteborg

    Magdalena Wiberg
    Värderare (vikarie)

    magdalena.wiberg@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 3 000 SEK

    Slutpris

    1 500
    146 EUR
    165 USD

    Budhistorik (3 bud)
    318 jul 22:071500SEK
    Acceptpris på 1 500 SEK uppnåddes
    218 jul 21:121000SEK
    117 jul 18:46500SEK