Kan inte nå servern

Art Déco

(Frankrike)
Art Déco
(Frankrike)

SIDOBORD, art deco, 1930/30-tal.

Stolle av målat trä. Låda. Skiva med böjda kanter av sten. Längd 60, bredd 20, höjd 49 cm.

Senare målning. Nagg. Slitage. Fläckar.

Formgivare

Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
16 500
S
E
K
1 439
E
U
R
1 505
USD
Utropspris
2 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (51 bud)
9
14 jul 2018 15:09
16 500 SEK
10
A
14 jul 2018 15:09
16 100 SEK
10
14 jul 2018 15:09
16 000 SEK
9
14 jul 2018 15:07
15 500 SEK
10
A
14 jul 2018 15:07
15 000 SEK
10
14 jul 2018 15:06
14 500 SEK
9
A
14 jul 2018 15:06
14 000 SEK
9
A
14 jul 2018 15:06
13 600 SEK
10
14 jul 2018 15:06
13 100 SEK
9
14 jul 2018 15:04
12 600 SEK
10
14 jul 2018 15:03
12 100 SEK
9
A
14 jul 2018 15:03
12 000 SEK
9
A
14 jul 2018 15:03
11 600 SEK
10
14 jul 2018 15:03
11 100 SEK
9
14 jul 2018 15:03
10 600 SEK
10
A
14 jul 2018 15:02
10 100 SEK
10
14 jul 2018 15:02
9 300 SEK
9
14 jul 2018 15:02
9 100 SEK
10
14 jul 2018 15:01
8 400 SEK
9
14 jul 2018 15:01
8 200 SEK
10
A
14 jul 2018 15:01
8 100 SEK
10
A
14 jul 2018 15:01
7 800 SEK
9
14 jul 2018 15:01
7 600 SEK
10
14 jul 2018 15:01
7 100 SEK
9
14 jul 2018 15:01
7 100 SEK
10
A
14 jul 2018 15:00
6 500 SEK
11
14 jul 2018 15:00
6 300 SEK
10
14 jul 2018 15:00
5 800 SEK
9
A
14 jul 2018 15:00
5 600 SEK
9
14 jul 2018 14:54
5 100 SEK
8
A
14 jul 2018 14:54
5 000 SEK
8
A
14 jul 2018 14:53
4 700 SEK
9
14 jul 2018 14:53
4 500 SEK
8
13 jul 2018 15:47
4 202 SEK
7
12 jul 2018 20:51
4 002 SEK
6
A
12 jul 2018 20:51
4 000 SEK
6
A
12 jul 2018 20:50
3 802 SEK
7
12 jul 2018 20:50
3 602 SEK
6
11 jul 2018 10:17
3 402 SEK
5
A
11 jul 2018 10:17
3 202 SEK
5
7 jul 2018 22:17
3 201 SEK
2
A
7 jul 2018 21:41
3 001 SEK
4
7 jul 2018 21:41
2 900 SEK
2
7 jul 2018 15:47
2 700 SEK
3
A
7 jul 2018 15:47
2 500 SEK
3
7 jul 2018 14:17
2 200 SEK
2
A
7 jul 2018 14:17
2 000 SEK
2
A
7 jul 2018 14:17
1 600 SEK
3
7 jul 2018 14:17
1 500 SEK
2
7 jul 2018 12:50
350 SEK
1
6 jul 2018 19:01
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice