Greta Magnusson Grossman

(Sverige, 1906-1999)
Greta Magnusson Grossman
(Sverige, 1906-1999)

GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, tillskrivet, barskåp, 1930-tal

Fanerat med teak. Rund bar. snurrbar med bordsskiva i glas, två dörrpar med bakomliggande bar- respektive hyllinredning, svärtad fot. Höjd 87 cm, diameter 73 cm Nyckel finns.

Slitage. Delvis senare målning. Fanerskador. Fläckar. Glasskiva saknas.

Formgivare

Greta Magnusson-Grossman (1906-1999) var möbelformgivare och arkitekt. Hon formgav flera designklassiker, däribland den ikoniska golvlampan "Grasshopper".

Greta Magnusson-Grossman inledde sin karriär som snickarlärling vid Kärnans möbeltillverkningsfirma i hemstaden Helsingborg. Därefter utbildades hon sig vid Tekniska skolan i Stockholm, som numera heter Konstfack. Under 1930-talet startade hon den egna designfirman Studio i Stockholm där hon formgav inredningsdetaljer och möbler.

Grossmans inredningar var präglade av tidens funktionalistiska estetik men med en exklusiv och färgstark karaktär som känns igen i Swedish Modern.

Under 40-talet flyttade Grossman till Kalifornien där hon blev framgångsrik som arkitekt och formgivare av möbler och lampor.

Klubbat pris
8 000
701
729
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
3 jul 2018 20:42
8 000 SEK
2 jul 2018 22:49
7 500 SEK
26 jun 2018 14:20
6 500 SEK
25 jun 2018 23:14
350 SEK
25 jun 2018 20:29
300 SEK

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79