Mörkblått fält med heratimönster. Röd huvudbård med växtslinga och dubbla sekundärbårder.
Omfattande slitage och skador. Lagningar, insydda kortsidor. Fläckar.
Bär Gustav V spegelmonogram på etikett samt ett inventarienummer (83).