Arne Jones E1299

Atelier Borgila

(Sverige)
Atelier Borgila
(Sverige)

SKÅLAR, 2 st, silver, bland annat Atelier Borgila, Stockholm, 1966.

En skål Borgila sterlingsilver. En skål med svenska importstämplar. Diameter 9-10 cm. Höjd 6-7 cm. Total vikt 325 gram.

Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Atelier Borgila grundades av Erik Fleming år 1921. Firman fick snart en solid kundkrets och dess arbeten kännetecknandes av hög kvalitet kombinerat med stilfull elegans. Firman övertogs år 1959 av sonen Lars Fleming vilken framgångsrikt fortsatte verksamheten ända fram till år 2005 då firman såldes till Henrik Ingemansson

Klubbat pris
1 800
171
195
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (9 bud)
10 aug 2018 23:13
1 800 SEK
10 aug 2018 23:13
1 700 SEK
5 aug 2018 12:09
1 600 SEK
5 aug 2018 12:09
1 500 SEK
4 aug 2018 18:49
1 417 SEK
4 aug 2018 18:49
1 317 SEK
4 aug 2018 18:49
1 200 SEK
4 aug 2018 18:49
1 100 SEK
3 aug 2018 12:13
1 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14