KIRKE NIELSEN, skåp, "Rickard", Abrahamssons Möbelfabrik, Smålands Taberg, 1950-tal.

Fanerat med teak. Dörrpar med stiliserad dekor i relief, bakomliggande hyllplan och lådor. Bredd 105, djup 44, höjd 145,5 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Märken. Ställvis blekt. Fläckar.

Modellen avbildad Siesing, Andreas: "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970" Atlantis 2015. Sid 490.

Klubbat pris
4 200
373
389
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
14 aug 2018 20:57
4 200 SEK
14 aug 2018 10:10
4 000 SEK
9 aug 2018 12:49
3 500 SEK
8 aug 2018 22:54
2 950 SEK
7 aug 2018 14:15
1 600 SEK
7 aug 2018 10:31
1 500 SEK