Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell 1965, Taito/Idman 1900-talets mitt.

Mässing. Justerbar taklampa med perforerad skärm samt med hissmekanism. Diameter 44,5 cm.

Ställvis omfattande skador och färgbortfall. Insidan med senare målad. Senare takmetall. Glaset med spricka. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 200
E
U
R
23 034
S
E
K
2 498
USD
Utropspris
1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (26 bud)
10
12 jul 2018 17:47
2 200 EUR
7
9 jul 2018 20:39
2 100 EUR
9
A
9 jul 2018 20:38
2 000 EUR
7
9 jul 2018 20:38
1 950 EUR
9
A
9 jul 2018 20:38
1 810 EUR
7
9 jul 2018 20:38
1 760 EUR
9
A
9 jul 2018 20:38
1 710 EUR
7
9 jul 2018 20:38
1 660 EUR
9
9 jul 2018 18:49
1 610 EUR
7
A
9 jul 2018 18:49
1 560 EUR
7
A
8 jul 2018 10:37
1 550 EUR
8
8 jul 2018 10:37
1 500 EUR
7
5 jul 2018 20:37
1 450 EUR
6
A
5 jul 2018 20:37
1 400 EUR
6
5 jul 2018 9:22
1 360 EUR
5
A
5 jul 2018 9:22
1 310 EUR
6
5 jul 2018 9:22
1 300 EUR
5
A
5 jul 2018 9:22
1 250 EUR
6
5 jul 2018 9:22
1 200 EUR
5
A
5 jul 2018 9:21
1 150 EUR
6
5 jul 2018 9:21
1 100 EUR
5
5 jul 2018 8:58
1 050 EUR
4
4 jul 2018 22:45
1 000 EUR
3
4 jul 2018 20:48
800 EUR
2
4 jul 2018 20:38
150 EUR
1
4 jul 2018 17:32
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice