Olavi Hänninen

(Finland, 1920-1992)
Olavi Hänninen
(Finland, 1920-1992)

OLAVI HÄNNINEN, soffgrupp, 3 delar, "Bumerang", tillverkare HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1960-tal.

Mahogny stomme, armstöd med tvinnad läder. Original kuddar och klädsel.
Soffa, längd 173 cm. Sitthöjd 39 cm. Total höjd 74 cm.
Fåtölj, bredd 70 cm. Sitthöjd 41 cm. Total höjd 74 cm.

Tidsrelaterat slitage på kuddar och klädseln. Ställvis slitage på stommarna.

Muovituolista raitiovaunuun, Olavi Hänninen – sisustusarkkitehti 1920-1992, Multikustannus 2006. Sid 51.

Klubbat pris
4 700
53 909
4 919
Utropspris
500 EUR
Budhistorik (35 bud)
8
12 jul 2018 17:09
4 700 EUR
12 jul 2018 17:02
4 500 EUR
12 jul 2018 17:02
4 500 EUR
12 jul 2018 16:56
4 200 EUR
12 jul 2018 16:56
4 000 EUR
12 jul 2018 16:49
3 605 EUR
12 jul 2018 16:49
3 505 EUR
12 jul 2018 16:29
3 300 EUR
12 jul 2018 16:28
3 200 EUR
12 jul 2018 16:28
3 100 EUR
12 jul 2018 16:28
3 000 EUR
12 jul 2018 9:47
2 600 EUR
12 jul 2018 9:47
2 500 EUR
10 jul 2018 17:20
1 850 EUR
6 jul 2018 22:42
1 800 EUR
6 jul 2018 22:42
1 750 EUR
6 jul 2018 22:42
1 700 EUR
6 jul 2018 17:06
1 650 EUR
5 jul 2018 21:24
1 600 EUR
5 jul 2018 18:07
1 550 EUR
5 jul 2018 18:07
1 500 EUR
5 jul 2018 18:07
1 500 EUR
5 jul 2018 18:06
1 300 EUR
5 jul 2018 18:06
1 250 EUR
5 jul 2018 18:03
1 150 EUR
5 jul 2018 18:03
1 100 EUR
5 jul 2018 17:58
1 050 EUR
5 jul 2018 17:58
1 000 EUR
5 jul 2018 17:58
1 000 EUR
5 jul 2018 17:58
820 EUR
5 jul 2018 17:58
800 EUR
5 jul 2018 17:57
620 EUR
5 jul 2018 17:57
600 EUR
5 jul 2018 15:15
400 EUR
4 jul 2018 17:52
120 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977