Fritz Hansen

(Danmark, Född 1872)
Fritz Hansen
(Danmark, Född 1872)

JAIME HAYON, soffa, "Favn", Republic of Fritz Hansen, Danmark.

Helstoppad med tygklädsel. Lösa plåmåer. Ben av borstad aluminium. Sitthöjd 40 cm. Längd 221 cm.

Obetydligt ytslitage. Något smutsig.

Formgivare

Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.

Klubbat pris
21 000
1 831
1 916
Utropspris
17 000 SEK
Budhistorik (29 bud)
8
10 jul 2018 20:39
21 000 SEK
10 jul 2018 20:39
20 000 SEK
8
10 jul 2018 20:37
19 500 SEK
10 jul 2018 20:37
19 000 SEK
8
10 jul 2018 20:37
18 500 SEK
10 jul 2018 20:37
18 500 SEK
8
10 jul 2018 20:17
18 000 SEK
10 jul 2018 20:06
17 500 SEK
8
10 jul 2018 20:06
17 000 SEK
10 jul 2018 20:06
17 000 SEK
8
10 jul 2018 20:02
16 000 SEK
10 jul 2018 19:57
15 500 SEK
8
10 jul 2018 19:51
15 000 SEK
10 jul 2018 19:48
12 000 SEK
10 jul 2018 16:22
10 000 SEK
10 jul 2018 10:59
9 200 SEK
10 jul 2018 10:43
9 000 SEK
10 jul 2018 0:32
8 000 SEK
9 jul 2018 22:29
7 700 SEK
9 jul 2018 12:28
7 500 SEK
8 jul 2018 22:57
7 200 SEK
8 jul 2018 18:58
7 000 SEK
7 jul 2018 10:18
6 750 SEK
6 jul 2018 16:03
6 550 SEK
4 jul 2018 9:52
6 301 SEK
4 jul 2018 2:30
6 000 SEK
3 jul 2018 15:23
5 200 SEK
3 jul 2018 13:40
5 000 SEK
3 jul 2018 1:04
1 500 SEK