Eero Saarinen

(Finland, 1910-1961)
Eero Saarinen
(Finland, 1910-1961)

EERO SAARINEN, stolar, 6 stycken, "Tulip", 1900-talets andra hälft.

Formgjuten plast, på trumpetformad fot i vitlackerad metall. Lös stoppad sits klädd i rödorange textil. Etikettmärkta Made in Switzerland. Sitthöjd 44. Bredd 50. Djup 45. Höjd 80 cm.

Smärre slitage. Repor. Märken. Fläckar.

Formgivare

Klubbat pris
26 000
2 267
2 372
Utropspris
20 000 SEK
Budhistorik (23 bud)
16 aug 2018 14:37
26 000 SEK
16 aug 2018 14:36
25 000 SEK
16 aug 2018 14:36
24 500 SEK
16 aug 2018 14:34
23 500 SEK
16 aug 2018 14:34
22 500 SEK
16 aug 2018 14:33
21 500 SEK
16 aug 2018 14:33
21 300 SEK
16 aug 2018 14:32
20 300 SEK
16 aug 2018 14:32
19 800 SEK
16 aug 2018 14:31
19 300 SEK
16 aug 2018 14:31
18 800 SEK
16 aug 2018 14:31
18 700 SEK
16 aug 2018 14:30
18 200 SEK
16 aug 2018 14:30
18 100 SEK
16 aug 2018 14:30
17 600 SEK
16 aug 2018 14:28
17 100 SEK
16 aug 2018 14:28
17 000 SEK
16 aug 2018 14:26
16 500 SEK
14 aug 2018 12:25
16 000 SEK
11 aug 2018 13:36
10 500 SEK
10 aug 2018 6:06
10 000 SEK
9 aug 2018 19:48
550 SEK
9 aug 2018 17:44
500 SEK