Ateljé Lyktan

(Sverige)
Ateljé Lyktan
(Sverige)

HANS BERGSTRÖM, skrivbordslampa, Atelje Lyktan, Åhus. 1960-tal.

Teak och mässing. Skärm (ej original) i textil. Total höjd 26 cm.

Slitage. Märken. Ej funktionstestad.

Formgivare

Ateljén Lyktan startades år 1934 i Helsingborg av den unge formgivaren Hans Bergström. Företaget inriktade sig mot lamptillverkning för offentlig miljö, kyrkor och designmedvetna hem. År 1964 tog Anders Pehrson över Ateljé Lyktan och kom att sätta sin personliga prägel på utvecklingen av företaget fram till slutet av 1970-talet. Ett flertal modeller som formgavs under Anders Pehrsons tid har idag blivit klassiker. ”Bumling”, ”Knubbling” och ” Supertube” är några av de mest välkända exemplen. Än idag sprider Ateljé Lyktan ljus till våra hem med sin stilsäkra, rena design.

Klubbat pris
300
28
33
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (1 bud)
18 jul 2018 12:51
300 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79