Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Arne Jones E1299
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Arne Norell
(Sverige, 1917-1971)

ARNE NORELL, soffa, "Ilona", Norell Möbel, Aneby, 1960/70-tal.

Stomme av mörkbetsat trä. Sits och rygg i skinn med ljusa stickningar och metallspännen. Längd 150, djup 80, höjd 80, sitthöjd 40 cm.

Fläckar. Senare klädsel (lösa överdrag med originalklädsel under). Slitage.

Formgivare

Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
7 000
S
E
K
664
E
U
R
760
USD
Utropspris
5 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (19 bud)
7
A
9 aug 2018 15:07
7 000 SEK
8
9 aug 2018 15:07
7 000 SEK
7
A
9 aug 2018 15:07
6 700 SEK
8
9 aug 2018 15:07
6 500 SEK
7
A
9 aug 2018 15:06
6 300 SEK
8
9 aug 2018 15:06
6 100 SEK
7
8 aug 2018 21:57
5 900 SEK
4
7 aug 2018 13:52
5 700 SEK
6
A
7 aug 2018 13:52
5 500 SEK
4
7 aug 2018 13:52
5 400 SEK
6
5 aug 2018 15:16
5 200 SEK
4
A
5 aug 2018 13:13
5 000 SEK
6
5 aug 2018 13:13
5 000 SEK
4
A
4 aug 2018 17:17
4 700 SEK
5
4 aug 2018 17:17
4 500 SEK
4
4 aug 2018 9:37
4 000 SEK
3
3 aug 2018 0:16
2 200 SEK
2
2 aug 2018 22:45
1 000 SEK
1
2 aug 2018 21:58
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice