Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, golvlampa modell 9602, Taito/Idman 1900-talets mitt.

För två ljuspunkter. Skaft med tvinnad rotting, fotplattan i polerad mässing. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd 154 cm.

Slitage. Senare delar. Delvis utbytt rotting. Lagningar. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 928
E
U
R
30 568
S
E
K
3 312
USD
Utropspris
1 400 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (30 bud)
11
A
28 jul 2018 15:05
2 928 EUR
12
28 jul 2018 15:05
2 828 EUR
11
28 jul 2018 15:04
2 726 EUR
12
A
28 jul 2018 15:04
2 626 EUR
12
28 jul 2018 15:03
2 620 EUR
11
A
28 jul 2018 15:03
2 520 EUR
11
A
28 jul 2018 15:00
2 510 EUR
12
28 jul 2018 15:00
2 410 EUR
11
A
28 jul 2018 15:00
2 100 EUR
12
28 jul 2018 15:00
2 000 EUR
11
28 jul 2018 14:54
1 950 EUR
9
A
28 jul 2018 14:28
1 900 EUR
11
28 jul 2018 14:28
1 850 EUR
9
A
28 jul 2018 12:52
1 770 EUR
10
28 jul 2018 12:52
1 720 EUR
9
28 jul 2018 12:35
1 670 EUR
8
A
28 jul 2018 12:35
1 620 EUR
8
A
28 jul 2018 9:00
1 350 EUR
6
28 jul 2018 9:00
1 300 EUR
8
27 jul 2018 12:01
1 250 EUR
7
A
27 jul 2018 12:01
1 200 EUR
7
A
21 jul 2018 10:50
1 150 EUR
6
21 jul 2018 10:50
1 100 EUR
7
21 jul 2018 10:49
1 050 EUR
6
21 jul 2018 9:15
1 000 EUR
5
21 jul 2018 8:25
400 EUR
4
21 jul 2018 2:01
333 EUR
3
20 jul 2018 20:43
200 EUR
2
20 jul 2018 18:33
120 EUR
1
20 jul 2018 16:58
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.