Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9227, Idman 1900-talets mitt.

Mässing och vitmålad metall, justerbar skärm. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 40 cm.

Slitage. Märken. Senare bemålning. Förnyad el. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
990
E
U
R
10 365
S
E
K
1 124
USD
Utropspris
600 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (28 bud)
8
A
29 jul 2018 20:46
990 EUR
10
29 jul 2018 20:46
970 EUR
8
A
29 jul 2018 20:45
950 EUR
10
29 jul 2018 20:45
930 EUR
8
A
29 jul 2018 20:45
910 EUR
10
29 jul 2018 20:45
890 EUR
8
A
29 jul 2018 20:45
870 EUR
7
29 jul 2018 20:45
850 EUR
8
29 jul 2018 20:45
820 EUR
7
29 jul 2018 20:45
800 EUR
8
29 jul 2018 20:44
724 EUR
9
A
29 jul 2018 20:44
704 EUR
8
29 jul 2018 20:44
700 EUR
9
29 jul 2018 20:43
620 EUR
8
A
29 jul 2018 20:43
600 EUR
8
29 jul 2018 20:41
563 EUR
7
A
29 jul 2018 20:41
543 EUR
8
29 jul 2018 20:41
540 EUR
7
A
29 jul 2018 20:41
520 EUR
8
29 jul 2018 20:41
500 EUR
7
29 jul 2018 20:40
470 EUR
6
A
28 jul 2018 10:09
450 EUR
6
28 jul 2018 9:22
415 EUR
5
25 jul 2018 9:42
395 EUR
4
24 jul 2018 6:56
375 EUR
3
22 jul 2018 20:57
355 EUR
2
21 jul 2018 2:04
333 EUR
1
20 jul 2018 18:38
250 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice