Arne Jones E1299

Atelier Borgila

(Sverige)
Atelier Borgila
(Sverige)

ATELIER BORGILA, ljusstakar, ett par, sterling silver, Stockholm, 1956.

Höjd 17,5 cm. Vikt 588 g.

Slitage. Repor. Märken.

Formgivare

Atelier Borgila grundades av Erik Fleming år 1921. Firman fick snart en solid kundkrets och dess arbeten kännetecknandes av hög kvalitet kombinerat med stilfull elegans. Firman övertogs år 1959 av sonen Lars Fleming vilken framgångsrikt fortsatte verksamheten ända fram till år 2005 då firman såldes till Henrik Ingemansson

Klubbat pris
7 600
721
825
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
29 jul 2018 15:30
7 600 SEK
29 jul 2018 15:30
7 400 SEK
29 jul 2018 13:58
7 200 SEK
29 jul 2018 13:58
7 000 SEK
27 jul 2018 23:28
6 709 SEK
27 jul 2018 23:28
6 509 SEK
27 jul 2018 23:28
6 400 SEK
27 jul 2018 23:28
6 200 SEK
26 jul 2018 16:51
5 700 SEK
26 jul 2018 16:51
5 500 SEK
24 jul 2018 19:33
4 800 SEK
24 jul 2018 11:34
4 200 SEK
24 jul 2018 0:12
4 000 SEK
20 jul 2018 22:31
2 700 SEK
20 jul 2018 21:49
2 500 SEK