BORDSLAMPA, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Mässing. Ben lindat med läderband. Fyra ljuspunkter varav en uplight. Modellnummer 2043. Märkt NK. Höjd 60 cm. Textilskärm medföljer.
Ej funktionstestad. Slitage. Fläckar.