Kan inte nå servern

Bruno Mathsson

(Sverige, 1907-1988)
Bruno Mathsson
(Sverige, 1907-1988)

BRUNO MATHSSON, fåtöljer, ett par "Karin" Dux, 1900-talets andra hälft.

Stomme av förkromad metall. På hjul. Klädd med ljust tyg från Kinnasand. Avtagbar klädsel. Sitthöjd 45. Bredd 75. Djup 76. Höjd 78 cm.

Smärre slitage. Fläck på en sittplymå samt några mindre fläckar på underliggande canvas. Senare klädsel. Lös knapp medföljer.

Formgivare

Bruno Mathsson (1907-1988) räknas som en av Sveriges främsta formgivare. Under uppväxten i Värnamo lärde han sig om möbelsnickeri från grunden av fadern, som var snickarmästare, något han senare fick nytta av i sitt yrke som formgivare. Stolen ”Gräshoppan” var den första som Bruno Mathsson formgav, år 1931 – i uppdrag för Värnamo lasarett. Den tillverkades i böjlimmad bok med sadelgjordsklädsel, och hade en ergonomisk form. Varken patienter eller personal på lasarettet uppskattade dock stolen och den gömdes i stället undan på sjukhusets vind. Numera räknas ”Gräshoppan” som en designklassiker. Bara några år senare ställde Mathsson ut sina möbler på en separatutställning vid Röhsska Konstslöjdmuseet i Göteborg, och 1937 medverkade han på världsutställningen i Paris. Det stora genombrottet var då ett faktum. Mathssons möbler har idag blivit tidlösa klassiker som förenar stil med komfort. Några av de mest populära möblerna är fåtöljerna "Jetson", som tillverkas för Dux, "Pernilla 3", och "Karin" samt bordet "Superellips" som ritades tillsammans med Piet Hein.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
12 600
S
E
K
1 133
E
U
R
1 195
USD
Utropspris
5 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (45 bud)
13
18 aug 2018 19:34
12 600 SEK
12
18 aug 2018 18:27
12 100 SEK
8
A
18 aug 2018 18:27
12 000 SEK
8
A
18 aug 2018 18:26
11 600 SEK
12
18 aug 2018 18:26
11 100 SEK
8
A
18 aug 2018 18:22
10 600 SEK
12
18 aug 2018 18:22
10 100 SEK
8
A
18 aug 2018 18:21
9 900 SEK
12
18 aug 2018 18:21
9 700 SEK
8
A
18 aug 2018 17:31
9 500 SEK
12
18 aug 2018 17:31
9 300 SEK
8
A
18 aug 2018 17:31
9 100 SEK
12
18 aug 2018 17:31
8 900 SEK
8
18 aug 2018 16:54
8 700 SEK
10
A
17 aug 2018 9:01
8 500 SEK
8
17 aug 2018 9:01
8 400 SEK
10
16 aug 2018 13:48
8 200 SEK
11
A
16 aug 2018 13:48
8 000 SEK
11
16 aug 2018 13:19
7 700 SEK
5
A
16 aug 2018 13:19
7 500 SEK
5
15 aug 2018 20:43
7 200 SEK
8
A
15 aug 2018 20:43
7 000 SEK
8
15 aug 2018 18:57
6 700 SEK
10
A
15 aug 2018 18:57
6 500 SEK
8
15 aug 2018 18:57
6 500 SEK
10
A
15 aug 2018 18:57
6 200 SEK
8
15 aug 2018 18:57
6 000 SEK
10
15 aug 2018 9:22
5 300 SEK
6
14 aug 2018 21:47
5 100 SEK
10
A
14 aug 2018 21:47
5 000 SEK
10
13 aug 2018 16:33
4 900 SEK
8
13 aug 2018 7:52
4 700 SEK
4
A
12 aug 2018 22:43
4 500 SEK
9
12 aug 2018 22:43
4 400 SEK
4
12 aug 2018 22:42
4 200 SEK
8
12 aug 2018 20:56
4 000 SEK
7
12 aug 2018 20:00
3 500 SEK
4
12 aug 2018 14:59
3 100 SEK
6
12 aug 2018 13:17
2 900 SEK
4
12 aug 2018 1:38
2 700 SEK
5
11 aug 2018 15:38
2 500 SEK
4
11 aug 2018 9:29
1 000 SEK
3
11 aug 2018 6:39
500 SEK
2
11 aug 2018 0:47
400 SEK
1
10 aug 2018 23:08
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Andra har även tittat på