Arne Jones E1299

Gunnar Ander

(Sverige, 1908-1976)
Gunnar Ander
(Sverige, 1908-1976)

GUNNAR ANDER, kandelaber, Ystad Metall, 1900-talets tredje kvartal.

Lackerad metall och mässing. Höjd 27,5 cm, längd 29 cm.

Slitage med repor och färgbortfall.

Formgivare

Gunnar Ander var en svensk formgivare och arkitekt. Ander anlitades av Erik Hovhammar på Lindshammars glasbruk för att utveckla företagets formgivningsprofil. För Lindshammar utvecklade Ander bruksglas och konstglas samt utvecklade 56 nya glasfärger. Ander arbetade även på Ystad metall för vilka han bland annat formgav ljusstakar i mässing och andra föremål i smideskonst.

Klubbat pris
60
632
69
Utropspris
150 EUR
Budhistorik (6 bud)
21 aug 2018 19:40
60 EUR
21 aug 2018 19:32
55 EUR
21 aug 2018 19:32
50 EUR
21 aug 2018 19:32
50 EUR
20 aug 2018 22:15
35 EUR
20 aug 2018 19:43
30 EUR