Madeleine Pyk – en samling F769

BORD, Swedish Grace, 1920-tal.

Betsat trä med stiliserad dekor. Skiva av sten med monogram i relief. Kopplade ben. 83x62, höjd 66 cm.

Senare skiva. Slitage, märken.

Proveniens

Inköpt på auktion efter Dr Arne W Claussen, överläkare på bla Kullbergska sjukhuset i Katrineholm. Bordet ska enl uppgift ha varit en gåva av möjligen kollegor vid Kullbergska.

Klubbat pris
3 500
332
382
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (25 bud)
6 aug 2018 10:06
3 500 SEK
5 aug 2018 17:10
3 300 SEK
5 aug 2018 17:10
3 200 SEK
4 aug 2018 23:18
3 100 SEK
4 aug 2018 23:18
2 900 SEK
4 aug 2018 23:18
2 700 SEK
4 aug 2018 23:18
2 500 SEK
4 aug 2018 23:17
2 300 SEK
4 aug 2018 23:17
2 100 SEK
4 aug 2018 15:47
1 700 SEK
4 aug 2018 11:23
1 600 SEK
4 aug 2018 11:23
1 555 SEK
4 aug 2018 11:20
1 400 SEK
4 aug 2018 11:20
1 300 SEK
2 aug 2018 18:30
1 257 SEK
1 aug 2018 18:27
1 157 SEK
1 aug 2018 18:27
1 100 SEK
1 aug 2018 18:26
1 007 SEK
1 aug 2018 18:26
957 SEK
1 aug 2018 10:29
827 SEK
1 aug 2018 10:29
777 SEK
31 jul 2018 23:32
550 SEK
31 jul 2018 23:32
500 SEK
31 jul 2018 19:53
350 SEK
31 jul 2018 11:45
300 SEK