Kan inte nå servern

Chanel

(Frankrike, Född 1910)
Chanel
(Frankrike, Född 1910)

CHANEL, JACKA OCH KOFTA.

Pink, ofodrad, "oversized" jacka i bomull. Knappfastsättning med guldfärgade CC-knappar. Fyra framfickor. En del av etiketterna borttagna. Längd 80 cm, ärmlängd ca 62 cm.
Kofta i bomull. Knappfastsättning med guldfärgade CC-knappar. Två framfickor. En del av etiketterna borttagna. Längd 70 cm, ärmlängd ca 60 cm.

Smärre slitage. Jackan med smärre fläckar.

Formgivare

Chanel är ett franskt modehus grundat 1910 av Gabrielle Bonheur Chanel, mer känd som Coco. Coco Chanel inledde sin karriär som sömmerska och sångerska men startade 1910 en modistbutik. År 1913 inrättade hon en annan butik i Deauville, där hon introducerade vardagliga kläder som var lämpliga för fritid och sport. Chanel bidrog till att kvinnor världen över slutade att använda korsett, fick en sportigare och ledigare siluett med inspiration från männens garderob i materialet jersey som tidigare främst använts till underkläder. ”Den lilla svarta”, med hänsyftning på knäkorta, svarta eleganta men enkla klänningar är också något som förknippas med Coco Chanel. Coco gjorde även tyget tweed populärt vilket syns i den klassiska ”Chanel-dräkten” som är tvådelad dräkt med knälång kjol och kavaj. Andra designikoner signerad Coco Chanel är den quiltade väskan ”2.55”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
580
E
U
R
6 537
S
E
K
605
USD
Utropspris
400 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (41 bud)
11
21 jul 2018 18:08
580 EUR
12
21 jul 2018 18:08
560 EUR
11
21 jul 2018 18:06
540 EUR
12
A
21 jul 2018 18:06
525 EUR
12
21 jul 2018 18:06
520 EUR
11
21 jul 2018 18:05
500 EUR
12
A
21 jul 2018 18:04
480 EUR
11
21 jul 2018 18:04
460 EUR
12
A
21 jul 2018 18:04
440 EUR
11
21 jul 2018 18:04
420 EUR
12
21 jul 2018 18:03
400 EUR
11
21 jul 2018 18:02
380 EUR
12
A
21 jul 2018 18:02
365 EUR
12
21 jul 2018 18:02
360 EUR
11
21 jul 2018 18:01
340 EUR
12
A
21 jul 2018 18:01
325 EUR
12
21 jul 2018 18:00
320 EUR
11
21 jul 2018 17:59
300 EUR
12
A
21 jul 2018 17:59
285 EUR
12
21 jul 2018 17:59
280 EUR
11
21 jul 2018 17:58
260 EUR
12
21 jul 2018 17:31
240 EUR
11
21 jul 2018 6:50
220 EUR
10
A
21 jul 2018 6:49
200 EUR
11
21 jul 2018 6:49
190 EUR
10
21 jul 2018 4:51
180 EUR
9
20 jul 2018 21:27
170 EUR
8
17 jul 2018 20:45
160 EUR
6
A
17 jul 2018 20:45
150 EUR
8
17 jul 2018 20:45
150 EUR
6
A
16 jul 2018 15:14
140 EUR
7
16 jul 2018 15:14
130 EUR
6
15 jul 2018 7:33
120 EUR
5
14 jul 2018 9:21
110 EUR
3
A
14 jul 2018 7:19
100 EUR
4
14 jul 2018 7:19
95 EUR
3
A
14 jul 2018 7:19
70 EUR
4
14 jul 2018 7:19
65 EUR
3
14 jul 2018 7:11
40 EUR
2
13 jul 2018 17:51
35 EUR
1
13 jul 2018 17:49
30 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Helsingfors
Maiju Kemppainen
Värderare

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice