Kan inte nå servern

Chanel

(Frankrike, Född 1910)
Chanel
(Frankrike, Född 1910)

CHANEL, DRÄKT, storlek 46(FR).

Jacka och kjol i svart ull. Jackan med knappfastsättning och två fickor framtill. Kjol fodrad i siden. Etikettmärkta "CHANEL BOUTIQUE". En del av etiketterna borttagna.
Längd jacka 67 cm, ärmlängd 60 cm. Längd kjol 56 cm, midjevidd ca 90 cm, storlek 46(FR).

Sedvanligt slitage. Bra vintage skick.

Formgivare

Chanel är ett franskt modehus grundat 1910 av Gabrielle Bonheur Chanel, mer känd som Coco. Coco Chanel inledde sin karriär som sömmerska och sångerska men startade 1910 en modistbutik. År 1913 inrättade hon en annan butik i Deauville, där hon introducerade vardagliga kläder som var lämpliga för fritid och sport. Chanel bidrog till att kvinnor världen över slutade att använda korsett, fick en sportigare och ledigare siluett med inspiration från männens garderob i materialet jersey som tidigare främst använts till underkläder. ”Den lilla svarta”, med hänsyftning på knäkorta, svarta eleganta men enkla klänningar är också något som förknippas med Coco Chanel. Coco gjorde även tyget tweed populärt vilket syns i den klassiska ”Chanel-dräkten” som är tvådelad dräkt med knälång kjol och kavaj. Andra designikoner signerad Coco Chanel är den quiltade väskan ”2.55”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 050
E
U
R
11 834
S
E
K
1 107
USD
Utropspris
500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (27 bud)
7
21 jul 2018 18:02
1 050 EUR
6
A
21 jul 2018 18:02
1 000 EUR
6
A
21 jul 2018 18:02
945 EUR
7
21 jul 2018 18:02
925 EUR
6
A
21 jul 2018 18:02
693 EUR
7
21 jul 2018 18:02
673 EUR
6
21 jul 2018 16:25
230 EUR
2
A
20 jul 2018 17:13
210 EUR
4
20 jul 2018 17:13
200 EUR
2
A
20 jul 2018 17:12
190 EUR
4
20 jul 2018 17:12
180 EUR
2
A
20 jul 2018 17:11
170 EUR
4
20 jul 2018 17:11
160 EUR
2
A
20 jul 2018 17:10
150 EUR
4
20 jul 2018 17:10
140 EUR
2
16 jul 2018 21:17
130 EUR
5
A
14 jul 2018 20:55
120 EUR
5
14 jul 2018 17:52
95 EUR
4
14 jul 2018 14:57
90 EUR
2
A
14 jul 2018 14:56
85 EUR
4
14 jul 2018 14:56
85 EUR
2
A
14 jul 2018 8:22
75 EUR
3
14 jul 2018 8:22
70 EUR
2
A
14 jul 2018 8:21
55 EUR
3
14 jul 2018 8:21
50 EUR
2
14 jul 2018 7:17
35 EUR
1
13 jul 2018 17:07
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Helsingfors
Maiju Kemppainen
Värderare

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice