Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Chanel

(Frankrike, Grundat 1910)
Chanel
(Frankrike, Grundat 1910)

CHANEL, BROSCH SAMT HÄNGE, 1993.

Bijouteri i gulmetall. Brosch med CC och tofs. Längd 9 cm.
Hänge i metall och glas, ø 4,5 cm.
Märkta "CHANEL MADE IN FRANCE".

Smärre slitage.

Formgivare

Chanel är ett franskt modehus grundat 1910 av Gabrielle Bonheur Chanel, mer känd som Coco. Coco Chanel inledde sin karriär som sömmerska och sångerska men startade 1910 en modistbutik. År 1913 inrättade hon en annan butik i Deauville, där hon introducerade vardagliga kläder som var lämpliga för fritid och sport. Chanel bidrog till att kvinnor världen över slutade att använda korsett, fick en sportigare och ledigare siluett med inspiration från männens garderob i materialet jersey som tidigare främst använts till underkläder. ”Den lilla svarta”, med hänsyftning på knäkorta, svarta eleganta men enkla klänningar är också något som förknippas med Coco Chanel. Coco gjorde även tyget tweed populärt vilket syns i den klassiska ”Chanel-dräkten” som är tvådelad dräkt med knälång kjol och kavaj. Andra designikoner signerad Coco Chanel är den quiltade väskan ”2.55”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
340
E
U
R
3 580
S
E
K
390
USD
Utropspris
250 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (34 bud)
10
27 jul 2018 22:30
340 EUR
11
A
27 jul 2018 22:30
320 EUR
10
27 jul 2018 22:30
315 EUR
11
27 jul 2018 16:33
295 EUR
10
26 jul 2018 23:51
275 EUR
9
A
26 jul 2018 23:51
255 EUR
10
26 jul 2018 23:51
245 EUR
9
A
26 jul 2018 23:51
225 EUR
10
26 jul 2018 23:51
205 EUR
9
A
26 jul 2018 23:50
195 EUR
10
26 jul 2018 23:50
185 EUR
9
26 jul 2018 21:40
175 EUR
8
23 jul 2018 18:13
165 EUR
5
A
23 jul 2018 18:13
160 EUR
5
22 jul 2018 22:25
155 EUR
8
22 jul 2018 2:44
145 EUR
7
19 jul 2018 13:32
135 EUR
6
A
19 jul 2018 13:31
125 EUR
7
19 jul 2018 13:31
120 EUR
6
19 jul 2018 11:51
110 EUR
5
A
19 jul 2018 11:51
100 EUR
5
A
19 jul 2018 11:50
85 EUR
6
19 jul 2018 11:50
80 EUR
5
18 jul 2018 22:57
75 EUR
4
18 jul 2018 21:40
70 EUR
3
A
18 jul 2018 21:40
67 EUR
3
A
18 jul 2018 21:40
65 EUR
4
18 jul 2018 21:40
60 EUR
3
18 jul 2018 19:00
55 EUR
1
A
18 jul 2018 11:57
50 EUR
2
18 jul 2018 11:57
45 EUR
1
A
18 jul 2018 11:56
40 EUR
2
18 jul 2018 11:56
35 EUR
1
18 jul 2018 11:39
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Kontakt
Helsingfors
Maiju Kemppainen
Värderare

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice