Per Stenius

(Finland, 1922-2014)
Per Stenius
(Finland, 1922-2014)

PER STENIUS, olja på pannå, signerad och daterad Stenius 72.

Skogslandskap, 48,5 x 59,5 cm.

Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Per Stenius, finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han studerade vid Fria konstskolan samt på resor till bland annat Sydeuropa och Indien. Stenius målningar är ofta abstrakta med drag av kubism. Motiven föreställer ofta gatuvyer med figurer och landskap, utförda i en nyanserat men dämpat spektrum.

Klubbat pris
6 100
579
662
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
5 aug 2018 21:59
6 100 SEK
5 aug 2018 21:21
5 900 SEK
5 aug 2018 7:53
5 700 SEK
4 aug 2018 12:06
5 500 SEK
4 aug 2018 12:06
5 400 SEK
3 aug 2018 21:46
5 200 SEK
3 aug 2018 21:46
5 000 SEK
29 jul 2018 9:46
4 800 SEK
29 jul 2018 7:19
2 000 SEK
28 jul 2018 6:36
1 800 SEK
27 jul 2018 12:43
1 500 SEK
27 jul 2018 10:13
1 400 SEK
26 jul 2018 18:59
1 100 SEK
26 jul 2018 12:58
1 000 SEK