Per Stenius

(Finland, 1922-2014)
Per Stenius
(Finland, 1922-2014)

PER STENIUS, olja på duk, signerad och daterad P. Stenius -75.

Stillben, 34 x 52 cm.

Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Per Stenius, finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han studerade vid Fria konstskolan samt på resor till bland annat Sydeuropa och Indien. Stenius målningar är ofta abstrakta med drag av kubism. Motiven föreställer ofta gatuvyer med figurer och landskap, utförda i en nyanserat men dämpat spektrum.

Klubbat pris
2 300
218
250
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (8 bud)
5 aug 2018 22:44
2 300 SEK
5 aug 2018 21:49
2 100 SEK
5 aug 2018 21:49
2 000 SEK
5 aug 2018 21:49
1 950 SEK
5 aug 2018 21:49
1 850 SEK
5 aug 2018 21:48
1 750 SEK
5 aug 2018 21:48
1 650 SEK
29 jul 2018 7:46
1 500 SEK