CARL CHRISTIAN CHRISTENSEN

(Sverige, 1878-1953)
CARL CHRISTIAN CHRISTENSEN
(Sverige, 1878-1953)

CARL CHRISTENSEN, stolar, 6 st, signerade och daterade 1919.

Vitmålade. Genombruten balusterbricka samt claw-and-ball-fötter. Lösa stoppade sitsar med randig textilklädsel. Sitthöjd ca 45 cm, total höjd 103 cm.

Slitage med färgbortfall. Synliga skarvar och sprickor. Troligen senare målning. Senare klädsel.

Klubbat pris
7 200
639
667
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
4 aug 2018 22:18
7 200 SEK
4 aug 2018 22:18
7 000 SEK
4 aug 2018 22:18
7 000 SEK
4 aug 2018 22:17
5 700 SEK
4 aug 2018 22:17
5 500 SEK
4 aug 2018 22:17
4 700 SEK
4 aug 2018 22:17
4 500 SEK
4 aug 2018 20:09
3 800 SEK
4 aug 2018 17:45
3 600 SEK
4 aug 2018 17:45
3 500 SEK
4 aug 2018 15:55
3 200 SEK
30 jul 2018 10:14
3 000 SEK