CARL CHRISTIAN CHRISTENSEN

(Sverige, 1878-1953)
CARL CHRISTIAN CHRISTENSEN
(Sverige, 1878-1953)

CARL CHRISTIAN CHRISTENSEN, karmstol, barockstil, signerad och daterad 1909.

Stomme av ek med rikt skuren dekor av blommor och bladslingor. Genombrutet krön med putti uppbärande krona. Ryggbricka flankerad av vridna pelare samt med läderklätt mittparti. Volutformade framben och svängda bakben. Sits med läderklädsel.

Bruksskick. Sprickor. Nedsutten stoppning. Spik saknas på sits.

Klubbat pris
1 900
169
176
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
5 aug 2018 15:37
1 900 SEK
5 aug 2018 15:37
1 800 SEK
5 aug 2018 15:36
1 700 SEK
5 aug 2018 15:36
1 600 SEK
5 aug 2018 15:36
1 500 SEK
5 aug 2018 15:36
1 400 SEK
5 aug 2018 15:35
750 SEK
5 aug 2018 15:35
700 SEK
5 aug 2018 15:35
650 SEK
5 aug 2018 15:35
600 SEK
5 aug 2018 15:25
550 SEK
5 aug 2018 15:20
500 SEK
5 aug 2018 15:20
500 SEK
5 aug 2018 9:08
404 SEK
5 aug 2018 9:08
354 SEK
2 aug 2018 22:48
350 SEK
1 aug 2018 16:20
300 SEK