BRUDKRONA, SPETSKRAGAR SAMT HANDSKAR.

Brudkrona samt kragar i spets från Vadstena med"Blåsippa" mönster. Övre diameter ca 18 cm. Höjd ca 8 cm. Två spetskragar med längd ca 59 cm. Handskar storlek 7 enligt märkning. Längd ca 19 respektive 49 cm.

Slitage. Mjuka veck. Fläckar. Knappar saknas på en handske.

Proveniens

Enligt uppgift är det samma sorts spets som Gustav VI Adolfs andra fru - Lady Louise Mountbatten haft. Spetsen ska endast ha funnits i två exemplar.

Klubbat pris
500
44
46
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
17 nov 2018 21:21
500 SEK
17 nov 2018 21:21
450 SEK
15 nov 2018 15:17
400 SEK
8 nov 2018 18:45
350 SEK
8 nov 2018 15:26
300 SEK