Artek - Art & Technology

Här presenterar Bukowskis en samling utsökta föremål av det finländska designföretaget Artek. Artek grundades år 1935 och är än idag känt som en av de mest innovativa bidragarna till modern design, mycket tack vare deras tidlösa och minimalistiska estetik. Namnet Artek är en sammanställning av Art (konst) och teknologi. Genom att kombinera sina radikala grundares ideologi med en dynamisk syn på produktutveckling står företaget idag mera än någonsin för konst och teknik – art and technology .

62 föremål
ALVAR AALTO, pallar 3 st, Artek 1900-talets slut.
Klubbat pris
342 EUR
Utropspris
200 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622A, Valaistustyö.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
400 EUR
ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, 401, Artek 1940-tal.
Klubbat pris
280 EUR
Utropspris
400 EUR
ALVAR AALTO SOFFBORD, modell X800C, Artek 2002.
Klubbat pris
262 EUR
Utropspris
300 EUR
ALVAR AALTO, BORD 95, Artek, 1990-tal.
Klubbat pris
160 EUR
Utropspris
200 EUR
ALVAR AALTO, PALLAR, 4 st, E60, Artek, 1990-tal.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
200 EUR
ALVAR AALTO, SOFFBORD, modell X800C, Artek 2002.
Klubbat pris
222 EUR
Utropspris
300 EUR
ALVAR AALTO, BORD, Artek 1990-tal.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
200 EUR
ALVAR AALTO, PALLAR, 3 st, E60, Artek, 1990-tal.
Klubbat pris
340 EUR
Utropspris
150 EUR
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt. Ca 170x350 cm.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
400 EUR
Klubbat pris
260 EUR
Utropspris
200 EUR
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
200 EUR
AINO AALTO, bord, modell 910, Artek 1990-tal.
Klubbat pris
495 EUR
Utropspris
500 EUR
ALVAR AALTO, KARMSTOL modell 46, Artek.
Klubbat pris
260 EUR
Utropspris
150 EUR
ALVAR AALTO, BORD 81B, Artek, 1900-talets slut.
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
200 EUR
ALVAR AALTO PALLAR, 4 st, E60, Artek, 1990-tal.
Klubbat pris
460 EUR
Utropspris
200 EUR
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
200 EUR
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
300 EUR
SPEGEL, Artek 1900-talets slut.
Klubbat pris
220 EUR
Utropspris
150 EUR
ALVAR AALTO, BORD 86, Artek, 2000-tal.
Klubbat pris
1 040 EUR
Utropspris
300 EUR