1083797
Alvar Aalto
(1898-1976)

ALVAR AALTO, skrivbord, Artek 1900-talets slut.

Skiva i massiv ask. Två hurtsar i modell 297 med fem draglådor på sockel. Längd 200 cm. Djup 56 cm. Bär tillverkarens stämpel. Nyckel finns.

Bruksslitage. Hurtsarna senare bemålade.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist Design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
280
2 941
315
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (26 bud)
8
17 sep 2018 17:52
280 EUR
9
17 sep 2018 17:49
260 EUR
17 sep 2018 17:49
240 EUR
9
17 sep 2018 17:49
220 EUR
17 sep 2018 17:49
200 EUR