Kan inte nå servern

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)

ALVAR AALTO, STOLAR, 6 st, modell 69, Artek. Formgiven år 1935.

Lackerad björk samt björkfaner, rund sits med vit laminat.

Slitage. Märken. Spår av teip.

Formgivare

Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
980
E
U
R
11 103
S
E
K
1 022
USD
Utropspris
300 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (52 bud)
10
A
23 sep 2018 18:51
980 EUR
15
23 sep 2018 18:51
980 EUR
10
23 sep 2018 18:48
960 EUR
15
A
23 sep 2018 18:48
940 EUR
10
23 sep 2018 18:48
940 EUR
15
23 sep 2018 18:47
900 EUR
9
23 sep 2018 18:47
880 EUR
15
A
23 sep 2018 18:47
860 EUR
9
23 sep 2018 18:47
860 EUR
15
A
23 sep 2018 18:46
840 EUR
9
23 sep 2018 18:46
820 EUR
15
23 sep 2018 18:44
800 EUR
9
23 sep 2018 18:44
780 EUR
15
A
23 sep 2018 18:44
760 EUR
9
23 sep 2018 18:44
760 EUR
15
A
23 sep 2018 18:43
740 EUR
9
23 sep 2018 18:43
720 EUR
15
23 sep 2018 18:43
700 EUR
9
23 sep 2018 18:43
680 EUR
15
A
23 sep 2018 18:42
660 EUR
9
23 sep 2018 18:42
640 EUR
15
A
23 sep 2018 18:42
620 EUR
9
23 sep 2018 18:42
600 EUR
15
23 sep 2018 18:42
580 EUR
9
23 sep 2018 18:41
560 EUR
14
23 sep 2018 18:41
540 EUR
9
23 sep 2018 18:37
520 EUR
14
23 sep 2018 18:32
500 EUR
13
21 sep 2018 9:28
480 EUR
12
19 sep 2018 21:23
460 EUR
11
19 sep 2018 9:51
440 EUR
10
18 sep 2018 5:15
420 EUR
8
A
17 sep 2018 16:16
400 EUR
9
17 sep 2018 16:16
385 EUR
8
A
17 sep 2018 16:16
365 EUR
9
17 sep 2018 16:16
345 EUR
8
17 sep 2018 9:43
325 EUR
5
17 sep 2018 7:41
305 EUR
7
A
17 sep 2018 7:41
300 EUR
7
16 sep 2018 12:36
275 EUR
5
A
16 sep 2018 12:36
255 EUR
7
16 sep 2018 12:36
250 EUR
5
A
16 sep 2018 12:36
220 EUR
7
16 sep 2018 12:36
200 EUR
5
A
15 sep 2018 17:10
185 EUR
6
15 sep 2018 17:10
175 EUR
5
15 sep 2018 13:16
150 EUR
4
A
15 sep 2018 13:16
140 EUR
4
15 sep 2018 7:44
130 EUR
3
15 sep 2018 0:28
120 EUR
2
14 sep 2018 20:44
110 EUR
1
14 sep 2018 17:42
100 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Andra har även tittat på