Nordisk natur

Naturen, årstidernas växlingar, ljuset och mörkret har inspirerat många konstnärer till att skapa storslagen och stämningsfull konst. I temaauktionen Nordisk Natur lyfter vi fram natur- och djurmåleri från åren kring det förra sekelskiftet med några av våra mest namnkunniga och uppskattade konstnärer. Välkommen att se naturen och landskapet genom bland andra Bruno Liljefors, Per Ekströms och Axel Törnemans ögon.

23 föremål
LINDORM LILJEFORS, olja på duk, signerad Lindorm L.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
PER EKSTRÖM, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
31 500 SEK
Utropspris
40 000 SEK
MOSSE STOOPENDAAL, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
AXEL BORG, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SEVERIN NILSON, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
LEONARD WIEDH, olja på duk, otydligt signerad, omkring 1900.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARVID MAURITZ LINDSTRÖM, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MOSSE STOOPENDAAL, olja på duk, signerad, daterad -44.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK