EZIO PIRALI, bordsfläkt, "VE505" Zerowatt , formgiven 1953.

Stål och plast. Etikettmärkt. Höjd ca 19 cm

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Design Collection.

Collection of Museum of Modern Art, New York.

Fick designpriset "Compasso d´Oro", 1954.

Klubbat pris
4 000
355
374
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
4 okt 2018 15:34
4 000 SEK
3 okt 2018 1:02
3 700 SEK
2 okt 2018 20:56
3 200 SEK
27 sep 2018 22:05
2 800 SEK
27 sep 2018 18:54
550 SEK
27 sep 2018 13:10
500 SEK