Robert Mapplethorpe

(USA, 1946-1989)
Robert Mapplethorpe
(USA, 1946-1989)

FOTOBÖCKER, 2 st Robert Mapplethorpe.

Robert Mapplethorpe, "The black book",Shirmer/Mosel1986First Edition,hårdpärm. Signatur Tuija Lindström.Omslag med slitage och veck. Sidor i gott skick.
Robert Mapplethorpe,"Lady Lisa Lyon", Filipacchi1983First Edition,hårdpärm. Omslag med slitage. Sidor i gott skick.

Omslag med slitage och veck. Sidor i gott skick.
Omslag med slitage. Sidor i gott skick.

Proveniens

Tuija Lindström Collection.

Konstnär

Robert Mapplethorpe föddes 1946 i New York och dog 1989 i Boston. Han är framför allt känd för sina svartvita, noggrant komponerade studiobilder, ofta med homoerotiska motiv eller blommor. Mapplethorpes formspråk är klassiskt och tidlöst men innehållet anses fortfarande provokativt. I sina motiv skildrar han ofta en del av New Yorks gayvärld under 1980-talet och i början av 90-talet. Han var samtida med Andy Warhol och Nan Goldin som också gjorde konst av det utlevande livet. Idag har hans bilder nästan nått ikonstatus och ses i alla möjliga sammanhang.

Klubbat pris
1 800
158
164
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (11 bud)
1 dec 2018 17:33
1 800 SEK
30 nov 2018 14:33
1 700 SEK
30 nov 2018 14:33
1 700 SEK
29 nov 2018 14:22
1 600 SEK
29 nov 2018 14:21
1 500 SEK
29 nov 2018 14:21
1 400 SEK
23 nov 2018 18:34
1 300 SEK
23 nov 2018 18:34
1 200 SEK
23 nov 2018 16:38
1 100 SEK
22 nov 2018 16:46
1 000 SEK
22 nov 2018 11:50
300 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57