1070196
Bägare/vodkakoppar, 2 st, silver och niello, M Dmitriyev samt okänd 1868, bägge Moskva.
Bägare/vodkakoppar, 2 st, silver och niello, m dmitriyev samt okänd 1868, bägge moskva.

Delvis svagt förgyllda, klockformiga, niellodekor av stadsvyer i karsuscher samt rutmönster. Höjd 7 cm respektive 5,5 cm, total vikt 93 gram

Slitage.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection

Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)8 614 08 22

Slutpris
3 000
282
312
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (8 bud)
9 dec 2018 14:17
3 000 SEK
9 dec 2018 14:17
2 800 SEK
9 dec 2018 12:34
2 600 SEK
9 dec 2018 12:34
2 400 SEK
5 dec 2018 22:33
2 200 SEK