Bägare/vodkakoppar, 2 st, silver och niello, M Dmitriyev samt okänd 1868, bägge Moskva.

Delvis svagt förgyllda, klockformiga, niellodekor av stadsvyer i karsuscher samt rutmönster. Höjd 7 cm respektive 5,5 cm, total vikt 93 gram

Slitage.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection

Klubbat pris
3 000
265
276
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (8 bud)
9 dec 2018 14:17
3 000 SEK
9 dec 2018 14:17
2 800 SEK
9 dec 2018 12:34
2 600 SEK
9 dec 2018 12:34
2 400 SEK
5 dec 2018 22:33
2 200 SEK
5 dec 2018 22:33
2 000 SEK
30 nov 2018 19:06
1 200 SEK
30 nov 2018 17:28
300 SEK