Pavel Ovchinnikov, troligen, bägare, silver och niello, Moskva 1868.

Invändigt förgylld, klockformad, dekor i niello av stadsvyer i kartuscher samt växtdekor. Undertill märkt F.S. 640, senare svensk kontrollstämpel. Höjd 10 cm, vikt 145 gram

Slitage, obetydliga bucklor.

Proveniens

Falk Simons samling: F.S. 640
Rolf Schmitz Collection

Gustaf Munthe, Falk Simons silversamling, Stockholm 1938, katalognr 709 (F.S. 640) sid 283

Klubbat pris
5 700
506
533
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (15 bud)
10 dec 2018 21:47
5 700 SEK
10 dec 2018 21:47
5 500 SEK
10 dec 2018 21:47
5 201 SEK
10 dec 2018 21:47
5 001 SEK
9 dec 2018 13:52
4 200 SEK
9 dec 2018 13:52
4 000 SEK
9 dec 2018 13:52
3 999 SEK
5 dec 2018 22:33
3 500 SEK
5 dec 2018 22:33
3 300 SEK
1 dec 2018 6:24
2 900 SEK
30 nov 2018 19:40
2 700 SEK
30 nov 2018 19:17
2 500 SEK
30 nov 2018 19:07
2 300 SEK
30 nov 2018 19:07
2 100 SEK
30 nov 2018 17:50
2 000 SEK