Silver ÖvrigtRyskt silver
1090353
TEKANNA, silver, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1800-tal.
Tekanna, silver, icke identifierad mästarstämpel, s:t petersburg 1800-tal.

Invändigt förgylld, rund på smal fotkant, slät med räfflat band runt livet, knopp och handtag av svärtat trä. Höjd 10,5 cm, längd 22 cm, total vikt 467 gram.

Lätt slitage, små rispor.

Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)8 614 08 22

Slutpris
4 100
385
425
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (18 bud)
12
10 dec 2018 22:25
4 100 SEK
13
10 dec 2018 22:25
3 900 SEK
12
10 dec 2018 22:20
3 700 SEK
9
10 dec 2018 22:16
3 500 SEK
10
10 dec 2018 22:16
3 350 SEK