1090355
TSCHARKA, förgyllt silver, otydliga stämplar, Ryssland 1700-tal.
Tscharka, förgyllt silver, otydliga stämplar, ryssland 1700-tal.

Bukig på indragen fot, dekor av graverade landskapsscener, tumgrepp i form av blommande kvist, i botten minnesmedalj för Katarina den Store. Höjd 4 cm, vikt 50 gram.

Åldersbetingat slitage.

Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)8 614 08 22

Slutpris
6 200
582
643
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (16 bud)
10 dec 2018 21:59
6 200 SEK
10 dec 2018 21:59
6 000 SEK
10 dec 2018 21:56
5 700 SEK
10 dec 2018 21:56
5 500 SEK
8 dec 2018 18:06
5 201 SEK