Anders Knutsson

(USA, Född 1937)
Anders Knutsson
(USA, Född 1937)

ANDERS KNUTSSON, Olja och vax på duk. Signerad Anders Knutsson och daterad 1979 a tergo.

"#4". Duk 131 x 183 cm.

Införselmoms

Under slutet av sjuttiotalet lämnade Anders Knutsson Sverige till förmån för New York. I USA landade han i en rörelse jämte målare som exempelvis Robert Ryman. Det måleri som Anders Knutsson och de övriga konstnärerna inom rörelsen - Radical Painting - existerade i ett utrymme någonstans mellan ett postminimalistiskt uttryck och performancekonsten. De framhöll det monokroma måleriets radikalitet, testade dess möjligheter och gränser. Knutsson talar om måleriets fysikalitet, både i fråga om material och i en mer kroppslig bemärkelse, en rytmisk akt som frammanar skimrande, pulserande monokromer.

Klubbat pris
40 000
3 506
3 646
Utropspris
50 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
22 sep 2019 19:38
40 000 SEK
22 sep 2019 18:48
35 000 SEK
22 sep 2019 7:58
30 000 SEK
21 sep 2019 11:44
27 000 SEK
18 sep 2019 10:47
26 000 SEK
15 sep 2019 22:38
25 000 SEK
15 sep 2019 10:47
15 000 SEK
15 sep 2019 0:13
11 000 SEK
14 sep 2019 15:16
10 000 SEK
14 sep 2019 7:53
5 000 SEK
13 sep 2019 11:44
2 000 SEK
13 sep 2019 11:30
1 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19