Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

CARL LARSSON, etsning, signerad C.L. med blyerts. Utförd 1913. Etat 2. 165 signerad exemplar. "En konstnärshustru".

Plåtstorlek 22,5 x 29,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Smärre fläck. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Privat samling.

Hjert & Hjert 99.

För Föreningen för Grafisk Konst. Plåten finns i Nationalmuseum.

Konstnär

Klubbat pris
7 400
665
702
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
9
7 okt 2018 22:50
7 400 SEK
7 okt 2018 22:42
7 200 SEK
8
7 okt 2018 22:42
7 000 SEK
7 okt 2018 22:42
6 700 SEK
8
7 okt 2018 22:42
6 500 SEK
7 okt 2018 22:42
6 200 SEK
8
7 okt 2018 22:42
6 000 SEK
7 okt 2018 22:42
5 700 SEK
8
7 okt 2018 22:42
5 500 SEK
7 okt 2018 1:12
5 200 SEK
7 okt 2018 1:12
5 000 SEK
3 okt 2018 20:34
4 500 SEK
1 okt 2018 19:12
2 700 SEK
30 sep 2018 23:01
2 500 SEK
29 sep 2018 20:48
1 700 SEK
29 sep 2018 11:42
1 600 SEK
27 sep 2018 18:37
1 500 SEK