Lars Englund

Lars Englund (f. 1933) gick helt sin egen väg då han på 1960-talet inspirerades av den moderna tidens industriella material – plast, gummi, betong och senare även kolfiber. Med dessa råämnen har han sedan dess skapat sinnligt växande strukturer där materialen får leva sitt eget liv. ”.. Lars Englund har varit konstant självständig – aldrig anpassat sig till ett populärt paket, vad det än må ha hetat. Inte det, inte det och inte det. Inte, inte, inte. Men självklart och ofrånkomligt i relation till – till naturabstraktion, till konkretism, till minimalism, till post-minimalism. Det är i skillnaden som betydelserna uppstår, det är i skillnaderna, i gränslandet, som Lars Englund formar ett eget språk.” Utställningskatalog, Moderna museet, ”Lars Englund”, juni-september 2005, sid 707. Denna tema-auktion innehåller ett drygt 80-tal teckningar från sent 1940-tal till tidigt 1950-tal.