Kan inte nå servern

Björn Weckström

(Finland, Född 1935)
Björn Weckström
(Finland, Född 1935)

BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Diamantdamm", åttkantslipad diamant, 18K guld. Lapponia 1972.

Storlek 18. Vikt ca 3 g.

Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Björn Weckström (f. 1935) är en pionjär inom den moderna smyckeskonsten. Hans smycken kännetecknas av enkla, rena former med skulpturala egenskaper. I sin formgivning utgår Weckström från det karga nordiska landskapet. Dels i sättet han förhåller sig till materialet och dels i de brutna och ojämna ytorna. Redan efter sin examen, 1956, arbetade han i olika material som han respektlöst blandade. Genom hans karriär har han formgivit kollektioner i silver, guld, akryl, brons. Detta sätt att närma sig formgivningen var banbrytande under 1960-talet. Under 1970-talet tillbringade Weckström mycket tid i Italien där han arbetade med skulptur. Han har också varit gästformgivare av konstglas för Nuutajärvi.

1956 - Guldsmedexamen
1961 – Deltar i en uppmärksammad utställning på V&A i London som sätter tonen för den nya smyckesvågen under 1960-talet ”The International Exhibition of Moderna Jewelry”
1963 – Grundar Lapponia tillsammans med entreprenören Pekka Anttila
1965 – Vinner första pris för sitt collier ”Flowering Wall” på juvelmässan i Rio, Brasilien
1968 – Tilldelas ”The Lunning Prize” i New York för colliert ”Living wall”
1978 – Prinsessan Leia bär colliert “Planetary Valleys” i Star Wars

För fler smyckesformgivare se även:
Torun Bülow-Hübe, Eelis Kauppi, Kristian Nilsson, Wiwen Nilsson, Pentti Sarpaneva, Ray Urban, Liisa Vitali, Tapio Wirkkala

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
330
E
U
R
3 670
S
E
K
348
USD
Utropspris
300 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (18 bud)
12
A
29 nov 2018 21:51
330 EUR
13
29 nov 2018 21:51
310 EUR
12
29 nov 2018 20:20
290 EUR
11
29 nov 2018 19:50
270 EUR
10
A
29 nov 2018 19:50
250 EUR
11
29 nov 2018 19:50
240 EUR
10
29 nov 2018 19:28
220 EUR
9
26 nov 2018 9:37
200 EUR
8
25 nov 2018 10:52
190 EUR
7
A
25 nov 2018 10:52
185 EUR
7
24 nov 2018 9:26
180 EUR
3
23 nov 2018 6:16
170 EUR
6
22 nov 2018 21:52
160 EUR
5
22 nov 2018 11:08
150 EUR
4
22 nov 2018 11:05
130 EUR
3
20 nov 2018 7:44
120 EUR
2
19 nov 2018 19:04
110 EUR
1
19 nov 2018 12:41
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.