Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Björn Weckström

(Finland, Född 1935)
Björn Weckström
(Finland, Född 1935)

BJÖRN WECKSTRÖM, Ring, 14K guld och mossagat. Lapponia 1970.

Storlek 17,25/54. Vikt 4,2 gram. Ask Karl Laine.

Gravyr. Bruksslitage.

Formgivare

Björn Weckström (f. 1935) är en pionjär inom den moderna smyckeskonsten. Hans smycken kännetecknas av enkla, rena former med skulpturala egenskaper. I sin formgivning utgår Weckström från det karga nordiska landskapet. Dels i sättet han förhåller sig till materialet och dels i de brutna och ojämna ytorna. Redan efter sin examen, 1956, arbetade han i olika material som han respektlöst blandade. Genom hans karriär har han formgivit kollektioner i silver, guld, akryl, brons. Detta sätt att närma sig formgivningen var banbrytande under 1960-talet. Under 1970-talet tillbringade Weckström mycket tid i Italien där han arbetade med skulptur. Han har också varit gästformgivare av konstglas för Nuutajärvi.

1956 - Guldsmedexamen
1961 – Deltar i en uppmärksammad utställning på V&A i London som sätter tonen för den nya smyckesvågen under 1960-talet ”The International Exhibition of Moderna Jewelry”
1963 – Grundar Lapponia tillsammans med entreprenören Pekka Anttila
1965 – Vinner första pris för sitt collier ”Flowering Wall” på juvelmässan i Rio, Brasilien
1968 – Tilldelas ”The Lunning Prize” i New York för colliert ”Living wall”
1978 – Prinsessan Leia bär colliert “Planetary Valleys” i Star Wars

För fler smyckesformgivare se även:
Torun Bülow-Hübe, Eelis Kauppi, Kristian Nilsson, Wiwen Nilsson, Pentti Sarpaneva, Ray Urban, Liisa Vitali, Tapio Wirkkala

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 600
S
E
K
247
E
U
R
282
USD
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (5 bud)
3
29 nov 2018 8:53
2 600 SEK
4
28 nov 2018 22:42
2 400 SEK
3
28 nov 2018 22:39
2 200 SEK
2
20 nov 2018 6:40
2 000 SEK
1
19 nov 2018 21:23
1 100 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Fredrik Karlsson
Stockholm
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice