Poppig keramik

Keramikern och formgivaren Inger Persson arbetade sammanlagt 26 år på det svenska porslinsföretaget Rörstrand. Tidigt 1990-tal arbetade hon med "Pro Arte"-kollektionen där hon återupplivade sina klara pop-kulörer och lekfulla former. Bukowskis kan nu presentera ett antal föremål, främst från denna period, som kommer från Inger Perssons egna hem.

12 föremål
INGER PERSSON, väggplaketter, 2 st, stengods, osignerade.
Klubbat pris
2 474 SEK
Utropspris
3 000 SEK
INGER PERSSON, vaser, 3 st, porslin, osignerade, 1990-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
INGER PERSSON, servisdelar, 10 st, stengods, osignerade.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
INGER PERSSON, skål, stengods, Rörstrand, signerad I Persson.
Klubbat pris
1 502 SEK
Utropspris
2 500 SEK